poprzedni
linki autorzy opracowań książki kontakt lista tematyczna lista chronologiczna strona główna

 Strony krytykujące Kościół Adwentystów Dnia Siódmego


Koniecznie przeczytaj!

Moje uwagi dotyczyły linków ze strony "eliasza" do krytycznych stron. Linków, na które może trafić każdy. I trafiły tam przynajmniej dwie osoby, które znam (mówię oczywiscie o adwentystach). Żadna z nich nie była przygotowana na ostrą, szczegółową polemikę. Jeszcze nie była. Do wszystkiego trzeba dojrzeć.

Pierwsza upadła i mocno sie potłukła. Straciła grunt: zbyt dużo interpretacji, punktów widzenia, "mądrości". Była nowym zapalonym członkiem, który miał nieść pochodnie. Wierzyła calkowicie i szczerze i nagle cios z jednej strony, z drugiej, z tyłu, z przodu. Leży. Nie było zaprawy, mięśnie jeszcze zbyt słabe i brak wytrzymałości. Na szczęście tyle było w niej rozsądku, by wszystko skonfrontować. Nie uciekła, ale z płaczem małego dziecka i z pomoca "dorosłych" rozkładała wszystko na pierwsze elemety. Słuchała zarzutów i słuchała obrony. Bardzo bolało - ją i innych, którzy na to patrzyli. To było prawdziwe zmaganie, jak noc Jakubowa. Internet wykorzystuje nie tylko Bóg. Teraz posłużył się nim diabeł. Patrzyłam, jak niszczy, wyrzyma do ostatniej nitki.

W tym przypadku Twoja "otwarta" działalność nie prowadziła do rozwoju, nie zaspokajała poszukiwań duszy, tylko zabijała. Jakie szczeście, ze dobry Bóg wysłuchuje modlitw. To była długa modlitwa i długa bitwa. Walczył rozum wsparty duchem. Miesiące rozważań, studiowania Biblii, argumentów za i przeciw. Dzieki Bogu, że osoba ta nie uciekła z pola walki. Podjeła walke i wygrała. Dziś jest madrzejsza, ugruntowana i przede wszystkim żywa. Ale i zraniona, a blizny zostają na zawsze.

Drugi człowiek nie był tak otwarty. Zagubił się. Nawet nic nie mówił, nie pytał. A, że sam nie mogł sobie poradzić, uciekał. Donikąd. Teraz tkwi w zawieszeniu między wiarą a niewiarą, kościołem a światem. Nie chce szukać dalej, słuchać, iść tropem "linków". Po prostu zmaga się z gruzami własnego domu. A był taki szczęśliwy. Z jego radości zostały tylko przygasłe oczy. Zreszta coraz rzadziej możemy w nie patrzeć. Nie ma otwartej osobowości, jak poprzednia osoba, nikomu nie daje sobie pomóc. I patrzę, jak toczy go rak krytyki. Nawet nie wiem, czy się jeszcze o siebie modli.

Dlatego zawsze będę się sprzeciwiac takiemu działaniu: "prawda za wszelką cenę". Temu, kto pyta powiedzmy wszystko, ale jeśli manifestujemy niepytani wszem i wobec zacznijmy łagodnie, by ta prawda, która ma dawać życie, nie zakopała kogoś w grobie. I to kogoś, kto wcale nie pytał, ale napatoczył się przypadkiem.

Katarzyna
14.11.2001 r.
na forum eliasz

Zostałeś ostrzeżony!

Pismem pochyłym cytaty ze wskazanych artykułów

Świadkowie Jehowy
sprawiedliwi zmartwychwstaną aby z nim żyć. Rok 1843 minął bez większych problemów, jak również 22 października 1844, kolejna wyznaczona data końca świata. Adwentyści rozpadli się wówczas na kilka nurtów.
Jacek Salij OP: Poszukiwania w wierze strona główna 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13,
SPÓR O NIEDZIELĘ Brak mi słów oburzenia na Księży Jezuitów z Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, którzy pozwolili adwentyście nazwiskiem Samuel Bacchiocchi napisać na tej papieskiej uczelni pracę...
Jacek Salij OP: Poszukiwania w wierze strona główna 1, 2,
CZY DUSZA UMIERA? Byłam na wykładzie biblijnym u adwentystów. Prelegent cytował liczne wypowiedzi Pisma Świętego, żeby udowodnić, że dusza umiera razem z ciałem. W końcu, żeby pokazać, czym jest ...
Apokalipsa czytana po gnostycku strona główna 1,
Przesyłam Ojcu skrypt na temat Apokalipsy, jaki adwentyści z Bielska-Białej rozsyłają w ramach korespondencyjnego kursu biblijnego. Zastanawiam się, skąd w ludziach bierze się tyle nienawiści.
Jacek Salij OP: Szukającym drogi strona główna 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7,
DWIE CZĘŚCI DEKALOGU Spotkałem w pociągu adwentystę. Zarzucał Kościołowi sfałszowanie tekstu przykazań: że Kościół usunął przykazanie drugie, zakazujące sporządzania obrazów i oddawania im czci. Tekst ...
W OBRONIE WIARY - Rozdz.22: Dusza nieśmiertelna strona główna 1, 2, 3,
Uczą, że człowiek po śmierci zostaje pozbawiony świadomości i nie egzystuje. Zaprzeczają nieśmiertelności duszy, ucząc że naukę tą wymyślił szatan...
W OBRONIE WIARY - Rozdz.23: Łotr w raju
Znamy wypowiedź Chrystusa skierowaną do ukrzyżowanego, a zarazem skruszonego łotra: "Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju " Łk 23;43. Słowa te były nagrodą za okazaną ...
Otto Heit: Adwentyści dnia siódmego strona główna 1,
Wyśmienity przykład pomieszania dużej ilości prawdy z domieszkami - ale istotnymi - kłamstwa. Dla znawców - adwentystów - smakowity kąsek, innych ostrzegam - może być trucizną. Jestem w trakcie formalnego opracowania odpowiedzi. Niezależnie od tego konkretnego artykułu, gorąco namawiam do zapoznania się z innymi opracowaniami tego autora.
Sabath Keepers Refuted
Strona w języku angielskim. Bardzo obfita w pozornie mocną i wiarygodną krytykę Kościoła ADS oraz Ellen G. White. Aż się prosi by ktoś z uczonych współbraci zajął się apologetyką. Tymczasem dla przeciwwagi zapraszam do zapoznania się z pracą doktorską Bernarda Koziroga, którą obronił w Katolickiej Akademi Teologicznej - tekst książki w wersjii HTML jest udostępniony na stronie oficjalnej kościoła

Dla przeciwwagi też anglojęzyczne serwisy. strona główna

Here are some websites you may find helpful in looking at Ellen White and the pioneers :

  1. www.WhiteEstate.org    The official EGW website of the White Estate
  2. www.egwestate.andrews.edu     Andrews University EGW site
  3. www.llu.edu/llu/library/heritage    Loma Linda University EGW site
  4. www.breadoflife.simplenet.com    Independent ministry emphasizing study of Spirit of Prophecy
  5. www.ellen-white.com    apologetic site responding to anti-EGW websites
  6. www.elmshaven.com  information about Ellen White's California home
  7. http://www.tagnet.org/brainerd/egw/EGW1.html  typical of several private sites that include pro-EGW material
  8. www.earlysda.com    features early SDA & EGW works
  9. www.eden-valley.org/spiritual-topics/jeremiah-films/video-1.htm extensive critique of the video "Seventh-day Adventism - the Spirit Behind the Movement"

Szczególnie polecam pozycję piątą. Można rownież zadaważ im pytania i prosić o jakieś materiały czy wyjaśnienia.

Stanisław Kosowski: Co sądzić o Ellen G. White i jej widzeniach oraz Złe początki złych doktryn
Rekomendacją jest fragment listu: Chciałbym zatem przesłać Ci adresy dwóch artykułów dotyczących nauk związanych ogólnie mówiąc z Ellen G. White. Nie traktuj, proszę, tego jako atak na Wasz Kościół (sam wychowałem się Kościele ADS i niezwykle cenię wiele Jego nauk, które w dzisiejszych czasach są nagminnie łamane w tzw. "chrześcijaństwie", znałem w tym Kościele wielu naprawdę bardzo bogobojnych i silnie wierzących ludzi, dlatego daleki jestem od całkowitej krytyki tego Kościoła). Chciałbym jednak poprzez przesłanie tych artykułów dać możliwość wyznawcom Kościoła ADS zapoznanie się z naukami Ellen G. White może nieco od innej strony, niż je znają. Dla mnie niektóre jej teksty (o dziwo nie publikowane w obecnym czasie przez Kościół ADS np. "Doświadczenia i Widzenia") są po prostu zatrważające. Ufam, że umieścisz linki do tych artykułów na stronie, przez co dasz możliwość innym zapoznania się z tą tematyką bliżej. W końcu jeśli nauki Ellen White rzeczywiście są zgodne z Biblią, wówczas nic im nie grozi - każdy zdoła odeprzeć wszelkie ataki. Błędem natomiast byłoby ukrywanie niektórych faktów (niedostrzegalnych zresztą przez wiekszoąć wyznawców Kościoła ADS) przed zainteresowanymi. Sam zachęcam Cię do zapoznania się z tymi materiałami - obiektywnie, bez jakichkolwiek uprzedzeń. [...] Wierzę, że zarówno Tobie, jak i wszystkim Twoim współwyznawcom zależy na poznaniu czystej prawdy Bożej, dlatego podejdziesz do tego problemu szczerze i bez uprzedzeń. Borys Guzdek
Ciekaw jestem polemik :-) [26-01-2000]

Proszę o informację o stronach WWW na których krytykuje się KADS - słusznie czy nie.

Zapraszam współwyznawców do podjęcia polemik, które zamieściłbym obok odnośnych artykułów.

Przy okazji dyskusji nad celem oraz wpływem na gości tej strony z odnośnikami do miejsc w których krytykuje się KADS, informuję, że głównym moim celem była i jest chęć polemicznego, wręcz apologetycznego dania odporu różnym zarzutom. Innym nie mniej dla mnie istotnym powodem jest wspólne zaistnienie w bazach danych wyszukiwarek, tak by zawsze obok macieżystego odnośnika było też wskazanie mojej strony zawierającej owe polemiki.Uważam, że cele te są dobrze realizowane.

Chcę też poinformować, że strona "Dzisiejszy Eliasz" jest jednym z ojców, niestety już byłej, współwyznawczyni, która kiedyś wystawiła świedectwo w tym serwisie. W jej opinii to, że jako KADS znamy i nie ukrywamy tego co o nas mówią inni, świadczy co najmniej o sile przekonań wyznawców kościoła, a być może i o posiadaniu rzeczywistej misji i prawdy.

Uwaga, gdy trafisz na tej stronie na ukryty odnośnik wskazujący na dokument mający w adresie frazę "/inne_www/krytyka/" wiedz, że wskazuje on na kopie zlokalizowaną na moim komputerze :-)


Ostatnie zmiany: 16-11-2001 r.

[początek ]