< Wstecz  Następny >  Start

Legalność oprogramowania.

Wszystkie prezentowane zasoby z internetu należą do kategorii darmowych (gratisowych), jako freeware lub cardware. Wydaje mi się za konieczne przypomnienie lub uświadomienie istotnej jakościowej różnicy z punktu widzenia opłat za stosowanie oprogramowania pomiędzy kategoriami: freeware, cardware, ????ware, shareware, trialowe, komercyjne. Zastrzegam się, że w żadnym wypadku nie prezentuję skończonej ich definicji, lecz moje (swobodne) i cząstkowe wyjaśnienia.

 Często bagatelizuje się legalność podstawowego "programu" jakim jest system operacyjny w środowisku którego wszystkie inne programy - większe i mniejsze - brylują. Niemal wszyscy domowi właściciele komputerów instalują lub każą sobie instalować Windows 95/98/2000, jako jedyny i oczywisty system operacyjny dla swojego żelastwa (hardware). Nie byłoby w tym nic złego gdyby nie fakt nagminnego załatwianego, nielegalnego pochodzenia wersji instalacyjnej systemu.

 Prawdziwą alternatywą wobec wymagających opłat systemów z kuźni Microsoftu jest Linux.. Dostępne są coraz liczniejsze dystrybucje tego systemu, które prawie z marszu budują polskojęzyczne środowisko. Coraz więcej osób włącza się do pracy nad całkowicie polską dystrybucją.


< Wstecz  Następny >  Start

Ostatnie zmiany: 17.05.2000 r.

[początek]