poprzedni nastepny
linki autorzy opracowań książki kontakt lista tematyczna lista chronologiczna strona główna  

Fragment pochodzi z książki: Jonatana Dunkel "Apokalipsa: Ostatnie wydarzenia na ziemi w proroctwach Pisma Świętego". Zamówienia kierować na adres: Orion, skr. poczt. 39, 26-600 Radomsko.

Niebo: miejsce dla naiwnych?






Jak będzie wyglądało życie w królestwie Bożym? Czy będzie tak nudne, jak sobie to wyobrażają ci, którzy myślą że zbawieni spędzą wieczność na chmurkach? Nic podobnego! Dwa ostatnie rozdziały Apokalipsy ukazują realne miejsce i pełne szczęścia życie, który Bóg przygotował dla zbawionych.



KOSMICZNE MIASTO


"1I ujrzałem niebo nowe i ziemię nową, bo pierwsze niebo i pierwsza ziemia przeminęły i morza już nie ma.

2I Miasto Święte - Jeruzalem Nowe ujrzałem zstępujące z nieba od Boga, przystrojone jak oblubienica zdobna w klejnoty dla swego męża.

3I usłyszałem donośny głos mówiący od tronu: Oto przybytek Boga z ludźmi: i zamieszka wraz z nimi i będą oni Jego ludem, a On będzie Bogiem z nimi.

4I otrze z ich oczu wszelką łzę, a śmierci już odtąd nie będzie. Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu już nie będzie, bo pierwsze rzeczy przeminęły.

5I rzekł Zasiadający na tronie: Oto czynię wszystko nowe. I mówi: Napisz: Słowa te wiarygodne są i prawdziwe.

6I rzekł mi: Stało się. Jam Alfa i Omega. Początek i Koniec. Ja pragnącemu dam darmo pić ze źródła wody życia.

7Zwycięzca to odziedziczy i będę Bogiem dla niego, a on dla mnie będzie synem.

8A dla tchórzów, niewiernych, obmierzłych, zabójców, rozpustników, guślarzy, bałwochwalców i wszelakich kłamców: udział w jeziorze gorejącym ogniem i siarką. To jest śmierć druga." (Ap.21:1-8).



"Tchórzliwi" to ci, którzy nie mieli dość odwagi, aby stanąć po stronie Prawdy, wybierając pozorne bezpieczeństwo (Mt.10:32-33). "Niewierni" byli częścią ludu Bożego, ale opuścili go. Kategoria "zabójców" obejmuje również tych, którzy prześladowali wierzących. "Rozpustnicy" w miejsce czystości wybrali cudzołóstwo, nierząd, pornografię, zboczenia. "Guślarze" to ci, którzy związali się z demonami przez okultystyczne praktyki oraz ludzie zniewoleni przez używki i narkotyki.(1) "Bałwochwalcy" to ci, którzy stawiają cokolwiek lub kogokolwiek przed Bogiem. Kategoria "kłamców" obejmuje również nauczycieli fałszywych doktryn (Wj.20:16). Tych wszystkich wśród zbawionych nie będzie.

W Mieście Bożym będą ludzie "z każdego narodu i ze wszystkich plemion, i ludów, i języków" (Ap.7:9). Wśród nich także ci, którzy żyli w przeszłych wiekach i nawet nie słyszeli o Chrystusie. Dowodzi to, że mimo braku dostępu do Pisma Świętego, każdy może pójść za głosem sumienia, przez które Duch Święty skłania nas do posłuszeństwa wobec Prawa Bożego. Ci, którzy okazali Bogu wierność mając niewiele światła, byliby Mu posłuszni mając go więcej, dlatego będą zbawieni, mimo niewielkiej znajomości prawd Bożych:



"Bo gdy poganie, którzy Prawa nie mają z natury czynią to, co Prawo nakazuje, chociaż Prawa nie mają, sami dla siebie są Prawem. Wykazują oni, że treść Prawa wypisana jest w ich sercach, gdy jednocześnie ich sumienie staje jako świadek, a mianowicie ich myśli na przemian ich oskarżające lub uniewinniające. Okaże się to w dniu, w którym Bóg sądzić będzie przez Chrystusa ukryte czyny ludzkie." (Rz.2:14-16).

Bóg, zarówno w okresie Starego, jak Nowego Testamentu nie chciał ofiar ani samobiczowania, lecz "pełnienia sprawiedliwości, umiłowania życzliwości i pokornego obcowania z Bogiem" (Mi.6:8), bo "czystą i nieskalaną pobożnością przed Bogiem jest to: nieść pomoc sierotom i wdowom w ich niedoli i zachowywać siebie niesplamionym przez świat" (Jk.1:27).



9"I przyszedł jeden z siedmiu aniołów, co trzymają siedem czasz pełnych siedmiu plag ostatecznych, i tak się do mnie odezwał: Chodź, ukażę ci Oblubienicę, Małżonkę Baranka.

10I uniósł mnie w zachwyceniu na górę wielką i wyniosłą, i ukazał mi Miasto Święte - Jeruzalem, zstępujące z nieba od Boga,

11Mające chwałę Boga. Źródło jego światła podobne do kamienia drogocennego, jakby do jaspisu o przejrzystości kryształu:

12Miało ono mur wielki a wysoki, miało dwanaście bram, a na bramach - dwunastu aniołów i wypisane imiona, które są imionami dwunastu pokoleń synów Izraela.

13Od wschodu trzy bramy i od północy trzy bramy, i od południa trzy bramy, i od zachodu trzy bramy.

14A mur Miasta ma dwanaście warstw fundamentu, a na nich dwanaście imion dwunastu Apostołów Baranka.

15A ten, który mówił ze mną, miał złotą trzcinę jako miarę, by zmierzyć Miasto i jego bramy, i jego mur.

16A Miasto układa się w czworobok, i długość jego tak wielka jest, jak i szerokość. I zmierzył Miasto trzciną poprzez dwanaście tysięcy stadiów: długość, szerokość i wysokość jego są równe.

17I zmierzył jego mur - sto czterdzieści cztery łokcie: miara, którą ma anioł, jest miarą człowieka.

18A mur jego jest zbudowany z jaspisu, a Miasto - to czyste złoto do szkła czystego podobne.

19A warstwy fundamentu pod murem Miasta zdobne są wszelakim drogim kamieniem. Warstwa pierwsza - jaspis, druga - szafir, trzecia - chalcedon, czwarta - szmaragd,

20Piąta - sardoniks, szósta - krwawnik, siódma - chryzolit, ósma - beryl, dziewiąta - topaz, dziesiąta - chryzopraz, jedenasta - hiacynt, dwunasta - ametyst.

21A dwanaście bram to dwanaście pereł: każda z bram była z jednej perły. I rynek miasta to czyste złoto jak szkło przeźroczyste.

22A świątyni w nim nie dojrzałem: bo jego świątynią jest Pan Bóg wszechmogący oraz Baranek.

23I Miastu nie trzeba słońca ni księżyca, by mu świeciły, bo chwała Boga je oświetliła, a jego lampą - Baranek.

24I w jego świetle będą chodziły narody, i wniosą do niego królowie ziemi swój przepych.

25I za dnia bramy jego nie będą zamknięte: bo już nie będzie tam nocy.

26I wniosą do niego przepych i skarby narodów.

27A nic nieczystego do niego nie wejdzie ani ten, co popełnia ohydę i kłamstwo, lecz tylko zapisani w księdze życia Baranka." (Ap.21:9-27).



Tego Miasta spodziewał się już Abraham: "Oczekiwał bowiem miasta mającego mocne fundamenty, którego budowniczym i twórcą jest Bóg" (Hbr.11:10). Wierzący są na ziemi pielgrzymami. Zdążają do ojczyzny "lepszej, to jest do niebieskiej. Dlatego Bóg nie wstydzi się być nazwany ich Bogiem, gdyż przygotował dla nich Miasto" (Hbr.11:16). Jezus powiedział:



"Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie! W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem." (J.14:1-3).



Zbawieni przez tysiąc lat zamieszkają z Chrystusem w niebie, we wspaniałym kosmicznym mieście zwanym Nową Jerozolimą. Któż nie marzył, aby wznieść się w przestworza, zobaczyć z bliska odległe gwiazdy? Z Chrystusem będziemy mogli je nie tylko obejrzeć, ale i poznać ich mieszkańców.

Apostoł Jan opisuje Miasto Boże, jakby widział je przybliżające się do ziemi niczym ogromny kosmiczny pojazd. Najpierw widzi jego zarysy "zstępujące z nieba od Boga" (Ap.21:1-8), potem jego bramy i fundamenty (Ap.21:9-27), a wreszcie takie szczegóły, jak wypływająca z tronu woda życia i rosnące między rynkiem Miasta a rzeką drzewo życia (Ap.22:1-25).

Bramy miasta nazwane są imionami dwunastu pokoleń Izraela, zaś fundamenty imionami apostołów, gdyż Nowa Jerozolima będzie stolicą wszystkich zbawionych. Miasto otwarte jest we wszystkich kierunkach kompasu, a "bramy jego nie będą zamknięte" (Ap.21:25).

Nowa Jerozolima stanowi sześcian o długości, szerokości i wysokości 12.000 stadiów (Ap.21:16). Dwunastka to liczba królestwa Bożego. Jan posługuje się nią 12 razy opisując Nową Jerozolimę.(2) Tysiąc to liczba pełni jako dziesiątka podniesiona do trzeciej potęgi (10 x 10 x 10). Liczba 12.000 stadiów podkreśla fakt, że królestwo Boże pomieści wszystkie dzieci Boże.

Proporcjonalne wymiary Miasta przypominają sześcienny kształt Miejsca Najświętszego w świątyni jerozolimskiej, gdzie ukazywała się Szekina, chwała Boża (1Krl.6:20). Nowa Jerozolima będzie na ziemi spełniać rolę świątyni.(3)

Sześcian ma dwanaście boków. Jeśli każdy ma 12.000 stadiów, to całość wynosiłaby 144.000 stadiów. Podkreśla to, że Nowa Jerozolima jest domem dla całego Izraela Bożego. Ten fakt, jak to, że mury tego miasta mają 144 łokci grubości (około 70 m!) sugeruje, że wymiary mają sens symboliczny. A nawet gdybyśmy chcieli przyjąć je dosłownie, to nie znamy miary, którą posłużył się anioł. Według miary używanej w starożytności jeden bok wynosiłby około 2200 km, a powierzchnia całego miasta równa byłaby sporej części Europy.

W opisie Nowej Jerozolimy apostoł użył najcenniejszych materiałów, jakie znał (Ap.21:19-20): mury ze szlachetnych kamieni, ulice wybrukowane złotem (Ap.21:18). Ze złota była podłoga świątyni Salomona, po której stąpać mogli tylko kapłani (1Krl.6:30), co być może stanowi kolejną aluzję do Miasta-Świątyni, w którym kapłanami są wszyscy zbawieni, dlatego zasiadają na tronach (Ap.20:4), tak jak do tej pory jedynie 24 Starców (Ap.4:4), których służba miała odbicie w 24 zmianach kapłańskich starotestamentowej świątyni (1Krn.24:7-19).

Bramy są z pereł. Perły w starożytności były tak wartościowe, że czasem trzeba było sprzedać cały dobytek, aby nabyć jedną (Mt.13:46). Perła powstaje, gdy okruch piasku przenika do wnętrza małża. Wywołuje on ból, dopóki nie pokryje go masa perłowa. Za sprawą cierpienia małża ze zwykłego piasku powstaje szlachetna perła. Bramy z pereł przypominać będą zbawionym o miłości Chrystusa, którego cierpienie uczyniło nas, zwykłych ludzi, godnymi zbawienia.





PRZYPISY:



1. Wskazuje na to użyte tutaj greckie słowo farmakia (od którego pochodzi "farmacja").

2. Jan wymienia 12 bram (21:12), aniołów (21:12), plemion (21:12), kamieni węgielnych (21:14), imion (21:14), apostołów (21:14), tysięcy stadiów (21:16), łokci (21:17), kamieni węgielnych (21:19-20), bram (21:21), pereł (21:21), rodzajów owoców (22:2).

3. Koncept Nowej Jerozolimy opiera się nie tylko na Ogrodzie Eden, ale także na idealnym mieście, jakim stałaby się Jerozolima, gdyby Izrael spełnił swą misję, stąd w Apokalipsie znajdujemy liczne paralele z proroctwem Ezechiela zapowiadającym odnowę Jerozolimy i świątyni (Ez.40-48), co miało zapoczątkować nową erę w dziejach ziemi. Proroctwo Ezechiela było warunkowe. Dosłowne wypełnienie zależało od postawy Izraela. Apokalipsa ukazuje jego wypełnienie na nowej ziemi.


kontak z autorem serwisu
Sylwestrem Szady
autor artykułu: Jonatan Dünkel

Adres serwisu:
http://www.eliasz.pl

Chrzescijanski Serwis Promocyjny
Chrzescijanski Serwis Promocyjny

Ostatnie zmiany: 31.12.2000 r.

[początek]