poprzedni nastepny
linki autorzy opracowań książki kontakt lista tematyczna lista chronologiczna strona główna  

Date: Mon, 7 May 2001 17:40:56 -0700 (PDT)
Reply-To: PolscyAdventysci@yahoogroups.com
Subject: [PA] Bebny w Kosciele?

Jak my zachowujemy Sabat Świętym?

My mamy odpowiedni dzień. My wiemy że Sabat jest siódmym dniem, jaki zaczyna się o zachodzie słońca w Piątek i kończy się o zachodzie słońca w Sobotę. To jest następna cześć, która często jest wyzwaniem dla nas: "Pamiętaj o dniu Sabatu aby go świecić" (II Mojż. 20:8). Innymi słowy, tylko dostać właściwy dzień jest nie wystarczające. Ten właściwy dzień musi być uświęcony. Kiedy Jezus był tutaj, Izraelici mieli tak samo właściwy dzień, ale nie właściwe zrozumienie Sabatu. Oczywiście, inne koncepty uczyniły Sabat przekleństwem zamiast błogosławieństwem. To właśnie Jezus uczył nas jakie było znaczenie Sabatu tak aby był on błogosławieństwem, a nie ciężarem.

W naszych dniach jesteśmy w niebezpieczeństwie wpadnięcia do przeciwnego rowu aniżeli faryzeusze. Czasem jest tendencja dla nas aby traktować Sabat jak inni ludzie traktują Niedziele - jako dzień, który służy naszym własnym interesom. Oba rowy okradną nas z błogosławieństwa. Skoro rów faryzeuszów nie jest rowem, my mamy tendencje wpadać, w tym momencie. Ja skupie się na rowie "szukania naszej własnej przyjemności".


Dlaczego Bóg, w Swojej miłości i mądrości, uczynił zasady o tym jak zachowywać Sabat świętym? Wielu z nas ma przyjemność chodzenia do parków narodowych. Kiedy my wchodzimy do jakiegokolwiek parku narodowego, my spotykamy napisy:

"Nie ścinać drzew." "Nie zbierać kwiatów." "Nie pozostawiać odpadków." itd.

My możemy, oczywiście zachować dwie rożne postawy wobec tych napisów jakie są jednocześnie prawami w parkach narodowych. My możemy powiedzieć sobie:

"To straszne. To jest takie zniewalające. Ja tego nie wytrzymam. Ja musze mieć swobodę ścinania drzew. Ja nie chce nikogo aby mówił mi jak zachowywać się w parku".

Druga postawa to powiedzieć sobie:

"To wspaniale. Ja cieszę się, że my mamy te prawa. To znaczy, że my możemy zawsze mieć przyjemność przebywania w parku. To znaczy, że drzewa i kwiaty jeszcze będą kiedy my powrócimy tam później. To znaczy, że piękno przyrody będzie zachowane bez śmieci rozsypanych wszędzie. To znaczy, że park będzie zachowany dla przyszłych pokoleń".


Sabat jest jak park czasu. Bóg ustanowił kilka zasad przy wejściu. To nie zostało ustanowione aby uczynić nas nieszczęśliwymi, ale aby dać nam radość w parku.

Na przykład, jedna z zasad jest "przygotuj się do Sabatu". Jeżeli posiłki są przygotowane naprzód, to ktoś z rodziny jest oszczędzony aby nie spędzać cennych chwil Sabatu na przygotowywanie posiłków. Jeżeli nasze ubiory są wyprane i wyprasowane, to ktoś z rodziny nie musi robić tego w Sabat. Jeżeli dom jest czysty i świeckie książki i czasopisma są odłożone, to Sabat może zacząć się pokojem i spodziewaniami. Nasze życie i domostwo jest w porządku przed nadejściem Sabatu, to my mamy czas na radość w Panu Sabatu i społeczność jedni z drugimi.


Jak powinny być Godziny Sabatu spędzone? Biblia mówi, że my nazywamy Sabat rozkoszą. To jest uczynione przez nie czynienie naszych własnych przyjemności.

To jest nasza rozkosz w Panu. (Zobacz Izajasza 58:13,14) w pierwszym spojrzeniu, nasze cielesne, egoistyczne serca i umysły maja trudne chwile pogodzenia się z tym jak my możemy radować się ze Sabatu bez czynienia naszych własnych przyjemności. Prawda jest że najbardziej kompletny odpoczynek można znaleźć tylko kiedy jesteśmy aktywni społecznie.


Dlatego też bębny czy perkusja w kościele jest ignorowaniem Bożych znaków przy wejściu, do Jego parku, albo jeśli my tylko pamiętamy o dniu a nie sposobie świecenia tego dnia, pomyśl o błogosławieństwach jakich nie doświadczyłeś.


Sobotni park oczekuje na nasze wejście każdego tygodnia. Wejdźmy do niego przygotowani aby radować się jego rozkoszą. Stwórca uczynił go właśnie dla nas.



Wasz przyjaciel w NIM,
Paul


kontak z autorem serwisu
Sylwestrem Szady
kontakt z autorem artykułu

Chrzescijanski Serwis Promocyjny
Chrzescijanski Serwis Promocyjny

Ostatnie zmiany: 30.06.2001 r.

| początek | strona główna | odtwarzanie MIDI | dodaj do ulubionych | rekomenduj znajomym | St@rtuj z Eliaszem |